Vasaros raodtripas - Čekijos miestai ir nuostabi Austrijos gamta (I dalis)
1 DIENA (VILNIUS – OLOMOUC (ČEKIJA))
Kelionė prasidėjo ankstyvą rytą, pusryčiai pakeliui Lenkijoje. Nusimatė ilga diena - 950 km.
Stojome pavalgyti – Bar 107. Lenkai visada pasižymėjo didelėmis porcijos, bet čia jos iš vis kosminio dydžio. Tokio dydžio sriubos bliūdą atnešė, kad tokį aš namie verdu dviems :D
Astronominis laikrodis (Olomoucký orloj) – vienas seniausių tokio tipo laikrodžių Čekijoje. Kasdien vidurdienį laikrodis pradeda unikalią mechaninių figūrų šokio demonstraciją, kurios metu rodomos įvairios religinės ir socialinės simbolikos figūros. Tai vienas iš nedaugelio tokio tipo laikrodžių pasaulyje, turintis tokią unikalią istoriją.
Šventosios Trejybės kolona (Sloup Nejsvětější Trojice) - UNESCO Pasaulio paveldo objektas, ši baroko stiliaus skulptūra yra vienas iš žymiausių Olomouco simbolių. Kolona buvo pastatyta XVII a. kaip padėka už miesto apsaugą nuo marų. Deja, nepamatėme gyvai, nes rekonstruojama ir pilnai uždengta.
Šv. Vaclovo katedra (Katedrála svatého Václava) - gotikos stiliaus katedra, kuri yra viena iš didžiausių Čekijoje. Joje galite pamatyti gražius vitražus ir gotikinę architektūrą. Ji buvo Moravijos vyskupų rezidencija, o XVI amžiuje čia buvo įkurta viena pirmųjų vargonų mokyklų Čekijoje.
Olomouco pilis (Olomoucký hrad) - viena seniausių vietų mieste ir datuojama XI a. Pilyje yra keletas muziejų, įskaitant arkivyskupo muziejų. Pilies teritorijoje yra įsikūręs Moravijos muziejus, kuris saugo daugybę reikšmingų eksponatų, susijusių su regiono istorija.
Atvykimas galima į dvejas vietas:
- Prie Skalni Mlyn (Parkoviště Punkevní jeskyně - kordinatės 49.363485, 16.708673) iš kur galite eiti gan lygiu keliu pėstute iki urvų ar važiuoti traukinuku
- Machoha bedugnės (Machoha parking - 49.371444, 16.730836) iš kur galite eiti pėstute (nuokalnė) arba leisti lyniniu keltuvu ((kainos).
Daugiau apie kainas (https://www.smk.cz/en/transfer-in-karst)
Mes atvykome prie Skalni Mlyn. Parkingas mokamas (4 Eur). Atrakcijai nusipirkome į vieną pusę važiuoti traukinuku, nors iš tikrųjų kelias visai neilgas ir galima maloniai pasivaikščioti.
Prasidėjus turui apsirengiame šiltesnius rūbus, nes urvuose tik 7-8 laipsniai šilumos. Turas vyksta čekų kalba, tai nieko nesupratome :D Bet užtat gražiai pasivaikščiojome. Prasiėjus urvu, išlindome į vieną gražiausių šio turo vietų – Machoha bedugnę. Pasigrožėjus lendam atgal į urvą, kur laukia antroji turo dalis – plaukimas laivuku su dar vienu sustojimu.
BRNO
Rotušės vidiniame kieme skambanti muzika patraukė mūsų dėmesį. O! Nemokamas koncertukas. Bokštas dirba nuo 10-22 val. Lipam!
Mėgavomės gražiu, saulėtu vakaru, skambančia gyva muzika ir besileidžiančios saulės apšviestu miestu. Niekur nesinorėjo eiti 😊
Iš bokšto apžiūrėjome Šv. Petro ir Pauliaus (Povilo) katedrą, bet reik juk prieit prie pat. Pajusti jos didybę. Ši katedra stovi buvusios Brno pilies ir romaninės bažnyčios vietoje. Gražiosios katedros smailės yra iš neogotikinio laikotarpio 1904-1905 m. Šios smailės yra laikomos visos Čekijos neogotikos šedevru. Katedros varpai skamba kasdien 11.00 val. Taip yra todėl, kad 1645 m. Brno buvo vienintelis Moravijos miestas kovojęs su švedais per Trisdešimtmetį karą. Po trijų mėnesių apgulties švedų generolas Torstensonas pasakė, kad jeigu nepaims miesto iki varpai paskelbs vidurdienį, jis atsitrauks. Kažkokiu būdu apie tai sužinojo miesto gynėjai ir varpai suskambo 11.00 val. Švedams teko atsitraukti. Tokia įdomi istorija 😊
Taip pat šioje aikštejė yra Varlių fontanas – tik atsargiai jos labai mažytės.
Grįžtant į viešbutį praeiname Nacionalinį Brno teatrą, prie kurio išskirtinis fontanas, kokio man neteko matyti.
Laikas ilsėtis. Ryt laukia kupina įspūdžių diena.
3 DIENA (BRNO – TELČ – ČESKE BUDEJOVICE)
Norėjau Brno aplankyti buvusias vandens saugyklos požemius (Water Tanks under Žlutý Kopec), bet nepataikėme į darbo laiką. Gal kas iš jūsų nukeliaus 😊 Dar galėčiau keliomis vietomis papildyti, ką aplankyti Brno: Špilberko pilis, Villa Tugendhat, Brno technikos muziejus, Labirintas po „Zelný trh“ (Daržovių turgaus aikštė), Capuchinų kripta, Moravijos muziejus.
Palikus Brno neplanuotai prabilus pilvams sustojome - Jihlava mieste. Tai vienas seniausių Čekijos miestų, įsikūręs kalvotoje vietovėje. Tai buvo svarbus sidabro gavybos centras. Sidabro rūdos atradimas XIII a. padarė Jihlavą vienu turtingiausių ir svarbiausių viduramžių miestų Čekijoje. Miestas turi gerai išsilaikiusią senamiestį su siauromis gatvelėmis ir akmeninėmis aikštėmis. Jihlava taip pat garsėja savo požeminiu labirintu – tai antras didžiausias požeminių tunelių kompleksas Čekijoje (įdomu būtų aplankyti). Bet mes sustojome tik papietauti. Guesto – gavome nebrangius paprastus dienos patiekalus. Ilgai neužsibuvę lekiame toliau
Namelių pirmuose aukštuose įsikūrusios kavinukės, amatininkų dirbtuvėlės, parduotuvytės – mano silpnybė. Visur norėjau užeiti (ir ėjau).
Mieste kaip tik vyko mini festivalis, kurio metu vyko nedidelė mugė, grojo muzika. O įdomiausia – senųjų (labai senų) laikų žaidimai ir atrakcionai (jei galima taip pavadinti).
Mes nebūtume mes, jei neužliptume į miesto bokštą – Šv. Jokūbo bažnyčioje. Šiaip ne taip radome įėjimą (kasą rasite tik pakilę siauriais sraigtiniais laiptais). Ant durų čekų kalba nurodyta, kad lipimas ne iš lengvųjų. Tikra tiesa. Teko pasilenkusi eiti, saugoti galvą (net man žemagrindei). Užlipus 152 laiptelius į 53 m aukščio bokštą, atsiveria nediduko jaukaus miestuko panorama. Man buvo baisu (čia vertinu pagal savo baimės skalę :D), nes buvo gan siaura, tarpai tarp turėklų ir dar kiošiantis vėjas negelbėjo :D Tai sliūkinau prilipus palei sieną
Atokvėpio akimirkai pasirinkome - Cafe Telč. Skanios kavos, desertai, malonus personalas. Atsiskaitymas tik grynais. Ir šiaip sėdint kavinėje pastebėjome (prie mūsų buvo bankomatas), kad labai labai dažnai ėjo žmonės nusiimti grynų pinigų. Beje, iš senesnių kelionių po Čekiją pastebėjau, kad jie mėgsta grynus pinigus (ai ir austrai, lenkai irgi mėgsta).
Mes nebuvome (nelabai laiko turėjome ir jau buvome pavargę), bet verta apsilankyti Telčo pilyje. Savininkų pastangomis pilyje išsaugoti originalūs, su itališku menu kontrastuojantys interjerai. Rašoma, kad Riterių salė ir Afrikos salė ypač sudomins vaikus, kurie ten atras nepaprastus trofėjus. Apsilankymo metu taip pat turėsite galimybę pamatyti paskutinių pilies gyventojų kambarius, biblioteką, vonios kambarį bei garderobą su istorinių drabužių ir aksesuarų kolekcija. Rūmų parkas yra atviras lankytojams kiekvieną dieną. Gal padarėme klaidą, kad neapsilankėme?
ČESKE BUDEJOVICE
Toliau judame į Česke Budejovice. Tai didžiausias Pietų Čekijos miestas, garsus savo turtinga istorija, architektūra ir žymiuoju alumi „Budweiser Budvar“. Įdomus faktas apie miestą. Pasirodo Česke Budejovice iš tiesų buvo svarbus miestas, įsikūręs palei senovinį druskos prekybos kelią tarp Prahos ir Linco. Šis kelias, dar vadinamas „druskos keliu“, buvo vienas iš pagrindinių prekybos maršrutų Vidurio Europoje. Dėl savo strategiškai patogios vietos, Česke Budejovice taip pat tapo vienu iš svarbiausių taškų pirmajame Europoje viešajame geležinkelyje su arklių traukiamais traukiniais.
Verta nusukti ir pasivaikščioti po gatveles, paieškoti senųjų restoranų, alaus daryklų. Pirmadienio vakarą buvo didelis iššūkis rasti laisvą staliuką lauke. Luktelime eilėje ir gauname staliuką Restaurace Masne kramy. Tai senas, geras restoranas. Paprašius padavėjo mažo alaus bokalo, dar lengvai pasišaipė :D Turbūt nelabai įprasta čekui :D Taigi ragavome čekiško alaus (Buweiser (turi net kelias rūšis) ir Pilsner urquell) bei paragavome užkandį – mėsos žlėgtainį (panašu į šaltieną), labai skanu. Verta dėmesio vieta pavalgyti ir atsigaivinti.
4 DIENA (ČESKE BUDEJOVICE – ČESKY KRUMLOV – ČESKE BUDEJOVICE)
Pusryčiams išbandome DéKáčko - tradicinė kepykla, kurioje rasite įvairiausių čekiškų kepinių bei žinoma garsiųjų chlebički. Bet buvo labai neskanu ir nerekomenduoju. Pasitaiko :D
Pasivaikščioję dar po mini pilies muziejų, nutipenome iki kito pilies galo ir leidomės žemyn link miesto. Laikas pietauti, pilvukai groja maršą.
Ką dar įdomaus atradome?
Museum Of Commerce – nemokamas muziejus, įsikūręs seniausiame prekybos miesto pastate. Muziejuje yra galimybė apžiūrėti originalią, išlikusią pirklio parduotuvę. Muziejuje puikuojasi gražios istorinės kasos, kavos indai, skaičiavimo aparatai, įvairių rūšių svarstyklės ir pakuotės maistui, gėrimams, kosmetikai.
Disc classic – muzikos fanų parduotuvė. Jei toks esi, būtinai užsuk. Čia begalės visokios atributikos susijusios su muzika, įvairiausi smagūs suvenyrai, vinilai, cd ir pan. Atsivežiau sausainių formelę – gitaros formos
Klašterni Dvur – amatininkų gatvelė, kurioje gali matyti gyvai dirbančius amatininkus, pabendrauti su jais, pamatyti senųjų miesto tradicijų ir amatų.
Pabaigai poilsio pertraukėlę, aptuštėjus miestui, vainikuojame Rotušės aikštėje - Authentic cafe. Daug visokių kavų, gėrimų, desertų. Visai gera vieta atsipūsti ir stebėti varlinėjančius turistus. Mūsų pasirinkimas affogato kava (6,30 Eur), motyli kava (4,40 Eur), pyragas (4,30 Eur).
Laikas grįžti į Česky Budejovice ir paskutinį vakarą dar pasivaikščioti po miestą. Kaip vakaras, taip susirasti staliuką lauke be šansų. Žmonių daugybė, visi geria alų. Prasieiname ir pro Solnice. Tai buvęs druskos sandėlis, pastatytas XIII a., kuris dabar naudojamas kaip kultūros centras. Viduje yra meno galerijos, koncertų salės ir kavinė, kur galima pajusti autentišką miesto atmosferą.
Vakarienės norisi, tad šiltą, gražų vakarą tenka sėsti viduje. Pasirenkame tradiciškai atrodančią vietelę - Tri sedlaku. Puikus čekiškas baras su geru alumi bei čekiška virtuve. Šioje vietoje pirmą kartą paragavau maišyto alaus (šviesus ir tamsus), žinoma, sūrio kepsnį bei užkandį – sumuštinį su virta mėsa, daržovėmis ir kažkokia užtepėlė
Paskutiniai žingsniai vakarėjančiame mieste ir laikas grįžti namo – krautis daiktus.
5 DIENA (ČESKE BUDEJOVICE – SCHARDING)
Viešinti Česke Budejovice buvo minčių nuvykti iki Hluboka pilies, bet visko nespėjome. O dabar laikas apsipirkti ir keliauti į Austriją 😊